Rally Masters KJS 2014 – raport

By
Updated: wrzesień 25, 2014
W dniu 20 września 2014 na trasach w okolicach Sobótki odbyła się impreza Rally Masters KJS. Odcinki specjalne nie odbiegające charakterystyką od prawdziwych OS-ów są dla zawodników i kibiców nie lada pokusą. Również dla sędziów sportowych obsługujących tę imprezę jest to spore wyzwanie. Automobilklub Sudecki i jego sędziowie z Sudecki Motorsport uczestniczyli w obsłudze tej imprezy, kompleksowo obsługując OS Sulistrowiczki. Była to próba zgodnie określona przez uczestników jako najlepszy pod względem technicznym i organizacyjnym Odcinek Specjalny.

Sędziowie Automobilklubu Sudeckiego, na zaproszenie Klubu Sportowego G4 zajęli się obsługą odcinka, zapewniając sędziów sportowych oraz większość sędziów zabezpieczenia, których uzupełniali koledzy z Jeleniej Góry oraz Bielawy. Standardy pracy nie odbiegały od tych, które nasi ludzie realizują podczas rajdów zaliczanych do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski czy Rund Pucharu Świata Cross Country.

Rajdowa sobota rozpoczęła się o godzinie szóstej rano po siedzibą Automobilklubu, skąd kolumna ruszyła w kierunku Sulistrowiczek.  Pogoda nas nie rozpieszczała – było zimno i mgliście. Niestety, podczas jazdy na miejsce pracy doszło do wypadku, w którym brał udział jeden z naszych samochodów. Całe szczęście nikt nie został ranny. Dzięki szybkim decyzjom udało się zorganizować pracę grupy i jednocześnie pomóc Jackowi, którego auto ucierpiało w zdarzeniu – jak mawiali dawni wodzowie, nigdy nie zostawiasz swoich na polu bitwy. Wspólnie zabezpieczyliśmy pojazd, sprawdziliśmy stan naszych kolegów.   Dwóch sędziów zostało z kolegą w oczekiwaniu na lawetę, a reszta kolumny ruszyła dalej.

Po przyjechaniu na miejsce próby, pogoda znacznie się poprawiła i rozpoczęliśmy standardowe działania mające na celu przygotowanie odcinka do bezpiecznego i profesjonalnego przeprowadzenia zawodów. Taśmowanie, rozstawianie zabezpieczenia, sprawdzanie łączności oraz informowanie kibiców to zadania, jakie trzeba było realizować sprawnie i dokładnie. Dzięki naszemu doświadczeniu, OS Sulistrowiczki był gotowy zgodnie z planem i na właściwą godzinę gotowości.

RM1

Niestety, pierwszy przejazd to ogromne problemy z łącznością – jak się okazało, awarii uległ jeden z radioodbiorników co uniemożliwiło komunikację pomiędzy Startem a Matą Lotną. Do tego jedna z załóg postanowiła przekroczyć możliwości pojazdu, co skutkowało plamami oleju na trasie. Tu należą się głosy uznania dla sędziów, którzy zgodnie z ustaleniami błyskawicznie przekazywalni komunikaty i raportowali prace, dzięki czemu Szef Odcinka, Kasia Lewandowska miała pełen pogląd na sytuację. Na wniosek Szefa Zabezpieczenia odcinek został przerwany i do akcji wysłano strażaków – błyskawicznie uprzątnęli oni olej, niestety obsuwa czasowa była na tyle duża, że Dyrektor zawodów postanowił zarządzić wolny przejazd próby. Po usunięciu awarii radia, kolejne dwa przejazdy mogłyby służyć jako instruktaż szkoleniowy – sprawnie, bezpiecznie, z idealną łącznością oraz świetną pracą sędziów. Taką też opinię wystawił Dyrektor zawodów oraz zawodnicy, którzy z uśmiechem na twarzach rywalizowali na tym trudnym odcinku.

Tegoroczne Rally Masters były dla nas wyjątkowe – pierwszy raz na pole bitwy poszła rajdowa młodzież naszego klubu, bez wsparcia najbardziej doświadczonych członków Automobilklubu Sudeckiego. Dzięki dobremu szkoleniu z poprzednich lat, Kierownik Próby Kasia Lewandowska, Kierownik ds. Zabezpieczenia Krzysiek Stolarczyk oraz wszyscy pozostali sędziowie stanęli na wysokości zadania i w świetnej atmosferze, pełnej profesjonalizmu oraz dobrego humoru przeprowadzili odcinek specjalny.
Dziękujemy!

Możliwość komentowania została wyłączona.